UC5TzvG96aw0MAIYHPZN4NEg
braniborskie

Przyjdź na Piknik Pod Gwiazdami

– Obok Wieży Braniborskiej chcemy zorganizować park, który łączyłby symbolikę astronomiczną z funkcją rekreacyjną – mówi Magdalena Szkudlarek z grupy inicjatywnej Park Pod Gwiazdami. Pierwszy krok na tej drodze to sobotni piknik, a na nim koncert, czytanie bajek, pokazy nieba… Przy okazji każdy będzie mógł dorzucić swoje trzy grosze do pomysłu na park.

Wszystko zaczęło się od spotkania dyrektora Instytutu Astronomii z grupą młodych doktorantów. – Pomyślcie, jak Wieżę Braniborską i jej otoczenie bardziej otworzyć na okolicznych mieszkańców i turystów – poprosił prof. Andrzej Maciejewski.

Doktoranci początkowo chcieli reaktywacji kawiarni w samej wieży, która obecnie służy wyłącznie do pokazów popularyzujących astronomię.

– Nawiązaliśmy kontakt z grupą obywatelską, która doprowadziła do powstania planu rewitalizacji terenu rekreacyjnego, przy ul. Chmielnej. To na podstawie ich pozytywnych doświadczeń uznaliśmy, że park przy wieży będzie najsensowniejszym przedsięwzięciem – wspomina Magdalena Szkudlarek.

Przypomnijmy, mieszkańcy osiedla, przy ul. Chmielnej, od lat narzekali na brak profesjonalnie przygotowanego terenu rekreacyjnego. Aby zaradzić temu problemowi, zawiązali grupę inicjatywną, która przy intensywnej współpracy z dr Agnieszką Opalińską, moderatorką dialogu społecznego z Uniwersytetu Zielonogórskiego, zintegrowali okolicznych mieszkańców wokół idei rewitalizacji zaniedbanej ul. Chmielnej.

Grupa młodych astronomów chce doprowadzić do powstania parku, przy Wieży Braniborskiej, wykorzystując metodę konsultacji bottom up, wykorzystaną podczas poszukiwań najlepszego modelu rewitalizacji ul. Chmielnej.

– Za ideą Parku Pod Gwiazdami stoi grupa doktorantów Instytutu Astronomii, ale do współpracy zapraszamy wszystkich chętnych: mieszkańców okolicznych osiedli, organizacje pozarządowe. Równie mile widziani będą także ci, którzy protestowali przeciwko wycince drzew na działkach odkupionych od UZ przez prywatnego inwestora. Nasz projekt nikogo nie wyklucza ani nie marginalizuje – przekonuje dr Opalińska

Pierwszym krokiem na drodze do powstania Parku Pod Gwiazdami będzie osiedlowy piknik, który odbędzie się w tę sobotę, 2 kwietnia, o godz. 16.00, tuż obok Wieży Braniborskiej.

– To podczas tego festynu rozpoczniemy rozmowy z mieszkańcami na temat pożądanego kształtu parku. Zaplanowaliśmy także czas na relaks i zabawę. Chcemy dzieciom poczytać bajki, wysłuchać kameralnego koncertu oraz wykładu połączonego z pokazem nieba – zachęca M. Szkudlarek.

Podczas sobotniego festynu będzie można odwiedzić stoiska tematyczne m.in. Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra i Centrum Nauki Keplera.

(pm)

Share Button

Przeczytaj też:

monika

Sołtyska. Siłę czerpię z ludzi

– Nawet anioł nie zdoła zadowolić wszystkich. Idealny sołtys musi mieć w sobie wiele pokory ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *